Your food bill. Page 2

  • Page

    of 4 First / Last

  • DUFFMAN5 20 Sep 2012 12:36:41 14,608 posts
    Seen 22 minutes ago
    Registered 10 years ago
    Me, wifey, 6 and 4 year old
    400-500 per month...we shop at asda (online) and have some, but not a lot of treats. No booze or dog food (we have 6 maltese dogs) in that lot.
    Our 4 year old still needs to wear nappies/pull ups and they ain't cheap!

    Food is fookin dear

    "Duffman the grey is thrusting in the direction of the problem! Oh, yeah!"

  • RedSparrows 20 Sep 2012 12:37:08 22,345 posts
    Seen 7 minutes ago
    Registered 7 years ago
    My cat at home feeds itself, and then gets some biccies every now and then.

    KITS THESE DAYS, I TELL YA
  • RyanDS 20 Sep 2012 12:37:24 9,273 posts
    Seen 53 minutes ago
    Registered 6 years ago
    2 Adults - maybe 400 a month.

    We eat quite well.
  • RedSparrows 20 Sep 2012 12:37:40 22,345 posts
    Seen 7 minutes ago
    Registered 7 years ago
    My tip for scrimping

    Buy potatoes
    leeks
    stock
    ????
    profit
  • vyseofhr 20 Sep 2012 12:43:59 822 posts
    Seen 33 minutes ago
    Registered 5 years ago
    Ditto here, probably between 300-400 for a month, with two adults.

    We do buy a lot of treats though and eat very well. The missus, who is Swedish, spends an awful lot of money importing food from home too.

    NNID: vyseofhr
    PSN ID: vyseofhr
    3DS Friend Code: 0387-8875-0494

  • spamdangled 20 Sep 2012 12:45:49 27,276 posts
    Seen 2 hours ago
    Registered 5 years ago
    Buy stock? Pft, it's piss easy (and less wasteful, and incredibly healthy) to make your own!

    Keep any vegetable peelings and things and store them in a bag in the freezer, then adding them to a large stockpot with plenty of water and seasoning produces a very healthy stock.

    And keeping any chicken carcasses from a Sunday roast makes a great chicken stock (or beef, lamb, etc).

    Certainly don't buy those expensive ready-made stock things from supermarkets, they're a total rip-off (you know, those big packets of liquid that supermarkets now sell at a premium). Cubes are ok, but so full of salt and other stuff they're incredibly bad for you so we only use them sparingly.

    There's loads of ways to stretch your money to get a lot more food than you might expect - especially your town has a local market.

    Edited by darkmorgado at 12:52:24 20-09-2012

    3DS: 4055-2781-2855 Xbox: spamdangled PSN: dark_morgan Wii U: Spamdangle Steam: spamdangled

  • Load_2.0 20 Sep 2012 12:49:24 19,158 posts
    Seen 2 minutes ago
    Registered 11 years ago
    Pfffft living in a house! You can totally erect a bivouac in the woods. Keep any sticks and branches you find and store them at the side of the road, keep any newspaper you find to produce a very cheap insulation.

    Certainly don't live in a ready made house, they are a TOTAL rip off.
  • spamdangled 20 Sep 2012 12:50:36 27,276 posts
    Seen 2 hours ago
    Registered 5 years ago
    :D

    3DS: 4055-2781-2855 Xbox: spamdangled PSN: dark_morgan Wii U: Spamdangle Steam: spamdangled

  • Salaman 20 Sep 2012 12:51:31 18,963 posts
    Seen 6 hours ago
    Registered 10 years ago
    Someone should start a food group or something!
  • THFourteen 20 Sep 2012 12:53:11 33,264 posts
    Seen 1 hour ago
    Registered 9 years ago
    Load_2.0 wrote:
    Pfffft living in a house! You can totally erect a bivouac in the woods. Keep any sticks and branches you find and store them at the side of the road, keep any newspaper you find to produce a very cheap insulation.

    Certainly don't live in a ready made house, they are a TOTAL rip off.
    Post of the year.

    Glol
  • Rusty_M 20 Sep 2012 12:58:42 4,658 posts
    Seen 40 minutes ago
    Registered 7 years ago
    We spend about 300 per month on household stuff like food and toiletries and cleaning stuff. This is for two adults, a dog and two tortoises.

    That figure doesn't include take away meals or eating out which come out of the "spending money" budget.

    We could probably easily spend less.

    The world is going mad. Me? I'm doing fine.

  • Carbon_Altered 20 Sep 2012 14:20:57 675 posts
    Seen 1 day ago
    Registered 7 years ago
    Me and the missus spend over 100 a week easy, probably close to 120.

    Thankfully this is because money isn't tight. If it was, then there'd be plenty of areas to save in.

    Edited by Carbon_Altered at 14:23:03 20-09-2012
  • L_Franko Moderator 20 Sep 2012 14:24:58 9,694 posts
    Seen 2 hours ago
    Registered 7 years ago
    I can easily keep myself fed and watered for 10 to 15 a week at home and at work.

    Edited after a little more thought.

    Edited by L_Franko at 14:26:55 20-09-2012
  • von_Doll 20 Sep 2012 14:42:41 2,107 posts
    Seen 1 week ago
    Registered 7 years ago
    On average, we (2 adults) spend around 80 on a weekly shop, although you could drop that down to around 65 if we fancy slumming it at the Lidl round the corner.

    The problem we have is that my other half likes fridge/fresh stuff, wheras I'm quite happy with frozen/tinned.

    I could easily knock that down to 40 or thereabouts if I had my way. Which, as all men who live with women know, rarely happens.

    Christ, I could live on cereal and coffee all week.
  • smoothpete 20 Sep 2012 14:46:02 31,501 posts
    Seen 2 hours ago
    Registered 10 years ago
    L_Franko wrote:
    I can easily keep myself fed and watered for 10 to 15 a week at home and at work.

    Edited after a little more thought.
    How? Are you eating dust for breakfast?
  • Dirtbox 20 Sep 2012 14:48:25 77,759 posts
    Seen 2 hours ago
    Registered 12 years ago
    15p a day on a packet of Space Rangers.

    +1 / Like / Tweet this post

  • Stickman 20 Sep 2012 14:49:05 29,666 posts
    Seen 3 days ago
    Registered 10 years ago
    7x asda noodles = 70p

    anything else just seems a bit frivolous.

    THIS SPACE FOR RENT

  • Deleted user 20 September 2012 14:50:28
    I spend about 70 a week on food. And barely ever eat out :(
  • tictac132 20 Sep 2012 14:55:33 87 posts
    Seen 3 weeks ago
    Registered 5 years ago
    I only buy food for myself and I think it works out more expensive per head as most food items for more than one. Anyway, I usually make a meal to last at least two days if not more.

    For two weeks, I'll spend 40-45 (50 max), which includes the bulk of my food such as meat. I'll freeze most of it. I'll then do the odd top up during the week for things like milk or peppers, stir fry stuff that doesn't last too long. I'd imagine I roughly spend 30 a week, which sounds about right reading others' comments.

    I'd strongly suggest online shopping (such as mysupermarket.co.uk) because it generally forces you to plan out your meals and literally buy what you need. My cupboards and fridge/freezer are 99% empty before I shop again, as I literally try to use everything up first. Not so practical for families, though, I know.

    My blogs http://retrogt.com/blog/author/danny

  • Ginger 20 Sep 2012 14:57:53 6,830 posts
    Seen 12 hours ago
    Registered 12 years ago
    Dougs wrote:
    70-100 a month? Ours (2 adults, on 2 yo)is more like 400 a month I would've said. On average we shop once every 2 weeks for 150-60 then top up throughout the week with fresh stuff. Pretty liberal when it comes to booze and still have nappies to buy and buy lots of fresh stuff and branded goods. Really not sure we could get by on 100 a month.
    Ours is probably the same ballpark. Really notice when we don't buy booze though, it's so expensive

    London open taekwondo champion

  • L_Franko Moderator 20 Sep 2012 14:59:07 9,694 posts
    Seen 2 hours ago
    Registered 7 years ago
    smoothpete wrote:
    L_Franko wrote:
    I can easily keep myself fed and watered for 10 to 15 a week at home and at work.

    Edited after a little more thought.
    How? Are you eating dust for breakfast?
    I don't eat breakfast so I save money there. I do eat quite a lot of crap to be honest as it is normally quick simple stuff as most of the time I just see eating as a pain in the arse. Simple oven cooked stuff or a quick microwave meal is normally my way about it.

    I do treat myself to a nice steak evey now and then but when I plan to make something worth making I buy all the ingredients but end up going out and losing all interest when I get home later in the evening.
  • craigy Staff 20 Sep 2012 15:02:06 7,602 posts
    Seen 55 minutes ago
    Registered 8 years ago
    I nick all my food. You'd be amazed how much you can save using this method.

    /asda bum pat
  • smoothpete 20 Sep 2012 15:04:01 31,501 posts
    Seen 2 hours ago
    Registered 10 years ago
    L_Franko wrote:
    smoothpete wrote:
    L_Franko wrote:
    I can easily keep myself fed and watered for 10 to 15 a week at home and at work.

    Edited after a little more thought.
    How? Are you eating dust for breakfast?
    I don't eat breakfast so I save money there. I do eat quite a lot of crap to be honest as it is normally quick simple stuff as most of the time I just see eating as a pain in the arse. Simple oven cooked stuff or a quick microwave meal is normally my way about it.

    I do treat myself to a nice steak evey now and then but when I plan to make something worth making I buy all the ingredients but end up going out and losing all interest when I get home later in the evening.
    But how can you keep yourself alive on 10 a week? Even on microwave meals, surely you would need to spend more than a tenner
  • Latin 20 Sep 2012 15:04:07 3,618 posts
    Seen 1 hour ago
    Registered 9 years ago
    One single bloke living alone... Wait, is this the depression thread?

    Back on track... I'd say on average about 100 a week, including a take-away or two.

    Back in the day though, when I was seriously in financial trouble I used to eat sanwiches made from the cheapest brown bread and sainsbury's basics ham for lunch. Breakfast was an apple. Dinner was frozen veg (cheaper than the fresh stuff) and then grilling the basics chicken thighs and drumsticks. Fairly balanced diet and healthy-ish if you skinned the chicken. Although bloody boring!

    In those days I spent very little so enjoying whatever I want now that i can!
  • bitch_tits_zero_nine 20 Sep 2012 15:06:05 6,654 posts
    Seen 4 hours ago
    Registered 3 years ago
    Sardines are 30 pence a can, and they go well with chilli sauce and pasta. Staple for me and a great cheap source of protein.
  • Dirtbox 20 Sep 2012 15:10:24 77,759 posts
    Seen 2 hours ago
    Registered 12 years ago
    Are you homeless?

    +1 / Like / Tweet this post

  • Latin 20 Sep 2012 15:11:17 3,618 posts
    Seen 1 hour ago
    Registered 9 years ago
    @bitch_tits_zero_nine

    You should try the tinned pilchards in tomato sauce, good on toast.
  • bitch_tits_zero_nine 20 Sep 2012 15:14:10 6,654 posts
    Seen 4 hours ago
    Registered 3 years ago
    Give them a go! Some people even go through supermarkets garbage for slightly out of date stuff.
  • L_Franko Moderator 20 Sep 2012 15:14:43 9,694 posts
    Seen 2 hours ago
    Registered 7 years ago
    @smoothpete

    10 might be a little low but easily 15. Asda are terrible for crappy easy make meals that cost less than 2.
    You can just buy some oven chips and those chicken breast things to chuck in the oven that will last two days for about 2. If you don't want to spend much money at all and you don't really care about food you can spend sod all.
    I also don't snack at all and have no sweet tooth. I am the most boring person in the world when it comes to this kind of thing.
    If I lived with a partner then I would be making an effort but as is, I could live on bread and cheese. Some evenings I wont even eat which I know is bad.
  • Salaman 20 Sep 2012 15:25:07 18,963 posts
    Seen 6 hours ago
    Registered 10 years ago
    mowgli wrote:
    I spend about 70 a week on food for myself. Another 20 for the Missus. And barely ever eat her out.
    Sorry. I was a bit bored.
  • Page

    of 4 First / Last

Log in or register to reply