Your food bill. Page 3

  • Page

    of 4 First / Last

  • Dirtbox 20 Sep 2012 15:27:48 78,560 posts
    Seen 41 minutes ago
    Registered 12 years ago
    @bitch_tits_zero_nine No thanks, I can afford to eat.

    Ed:L Sorry, that wasn't meant to sound snippy. I've had my fill of surviving on cheap food from my student days.

    Edited by Dirtbox at 15:39:21 20-09-2012

    +1 / Like / Tweet this post

  • tictac132 20 Sep 2012 15:27:54 87 posts
    Seen 1 week ago
    Registered 5 years ago
    Salaman wrote:
    mowgli wrote:
    I spend about 70 a week on food for myself. Another 20 for the Missus. And barely ever eat her out.
    Sorry. I was a bit bored.
    Ha!

    My blogs http://retrogt.com/blog/author/danny

  • MrTomFTW Moderator 20 Sep 2012 15:31:08 38,898 posts
    Seen 3 minutes ago
    Registered 12 years ago
    We spend 50-70 a week at Tesco. That's me, my wife and two kids. Including nappies, baby wipes and all that.

    Follow me on Twitter: @MrTom
    Voted by the community "Best mod" 2011, 2012 and 2013.

  • L_Franko Moderator 20 Sep 2012 15:33:26 9,694 posts
    Seen 2 days ago
    Registered 7 years ago
    bitch_tits_zero_nine wrote:
    Give them a go! Some people even go through supermarkets garbage for slightly out of date stuff.
    I would draw the line at this!
  • Deleted user 20 September 2012 15:40:21
    Fair play about going through peoples bins but I got the chilli sardine pasta recipe off the Delia Smith website.. Really good.
  • RedSparrows 20 Sep 2012 15:58:34 23,435 posts
    Seen 33 minutes ago
    Registered 7 years ago
    My old housemates used to go through Waitrose bins. We got loads of stuff.

    I just don't have the guts to do it myself.
  • Deckard1 20 Sep 2012 16:02:10 28,765 posts
    Seen 3 hours ago
    Registered 6 years ago
    Its not "guts" you need, its "lack of self respect".
  • Deleted user 20 September 2012 16:04:13
    I don't have a freezer so i can;t really stock up on meat and that. So pretty much have to buy a small mince/chicken/other meats and use it over two days. I can't buy bigger packets or 2 for 1 and divide it and freeze it. So it probably adds to my food bill, yet i save on electricity, and means i have to buy fresh which is healthier!
  • sport 20 Sep 2012 16:08:48 12,776 posts
    Seen 13 hours ago
    Registered 9 years ago
    RedSparrows wrote:
    My old housemates used to go through Waitrose bins. We got loads of stuff.

    I just don't have the guts to do it myself.
    /stealth "I used to be a squatter" post
  • Deleted user 20 September 2012 16:20:13
    i work in a supermarket. the amount of food we get rid off that perfectly fine is pretty disgusting. We were allowed to take it home for free, but not any more. Bosses don't trust is dating stock that not out of date. bastards. so now we have to pay quarter the price.
  • TheSaint 20 Sep 2012 16:26:46 14,634 posts
    Seen 2 minutes ago
    Registered 9 years ago
    Probably about 40 - 50 a week from Ocado. We always end up spending much more if we actually go into the shop.
  • ZuluHero 20 Sep 2012 17:04:44 4,213 posts
    Seen 1 hour ago
    Registered 8 years ago
    I don't know what you guys are complaining about.

    You can buy a cheap loaf of bread for 40p and if you pay your water rates then water is on tap ;)

    /rattles bars

    As other people with kids have said, nappies and products are the real killer, 20 nappies around 6 (pull up night time kind) etc. Usually I buy them in bulk when there is an offer on mind to bring down the individual unit cost.

    I save money here and there. One thing I do is always look at the "cost per weight" or "price per unit". Bulk buying does save costs. Oh and freeze lots too! :D
  • LeoliansBro 20 Sep 2012 17:09:27 44,568 posts
    Seen 4 minutes ago
    Registered 8 years ago
    I can spend 50 a day easy, although I run out of money prett fast.

    LB, you really are a massive geek.

  • smoothpete 20 Sep 2012 17:16:44 31,598 posts
    Seen 3 minutes ago
    Registered 10 years ago
    Does no one use those washable towel nappies anymore?
  • Deleted user 20 September 2012 17:18:46
    Darren Fletcher
  • Psychotext 20 Sep 2012 17:20:49 54,505 posts
    Seen 7 minutes ago
    Registered 8 years ago
    Two adults, about 80 a week I reckon.

    I reckon I could cut that to 50 fairly easily, but we've been on a bit of an ultra healthy drive recently and holy shit is healthy food expensive.
  • ZuluHero 20 Sep 2012 17:24:20 4,213 posts
    Seen 1 hour ago
    Registered 8 years ago
    @smoothpete Yep, we did for the first 2 years. I liked them - mainly because we conned boots out of a "lifetime kit" for only 4(yes!)

    As she's gotten older and is more aware of them, especially going through potty training, they became harder to use. Currently only use nappies for night time as we still have accidents at night as she's so small for her age and her bladder is the size of a pea.

    She is so close to being out of them though!
  • kalel 20 Sep 2012 17:26:35 88,514 posts
    Seen 46 minutes ago
    Registered 11 years ago
    smoothpete wrote:
    Does no one use those washable towel nappies anymore?
    There's quite a lot of debate about whether they are worth it. The investment up front for the nappies themselves is about 200 and then you're constantly washing and drying them, which adds up in washing powder and electricity.

    Pound for pound it's cheaper, but if you put a price on the labour involved then it's less clear cut. It's certainly not the massive saving you might think (although it can be if you get the nappies second hand, but that's minging).
  • smoothpete 20 Sep 2012 17:31:17 31,598 posts
    Seen 3 minutes ago
    Registered 10 years ago
    I'd read somewhere about 2nd had ones but I can't remember where. Sounds vile anyway.
  • neilka 20 Sep 2012 17:37:11 16,328 posts
    Seen 1 minute ago
    Registered 9 years ago
    You can get plenty of newspapers for free these days, what's the problem?

    BAAANG!!!!! EXPLOTION!!!!!

  • Dirtbox 20 Sep 2012 17:37:52 78,560 posts
    Seen 41 minutes ago
    Registered 12 years ago
    I don't know why they don't just make a tube that the baby can shit through.

    +1 / Like / Tweet this post

  • smoothpete 20 Sep 2012 17:47:45 31,598 posts
    Seen 3 minutes ago
    Registered 10 years ago
    2nd hand nappies is like wiping your arse on toilet paper which has already got someone else's shit on.
  • sport 20 Sep 2012 18:03:45 12,776 posts
    Seen 13 hours ago
    Registered 9 years ago
    DIG A HOLE, SILLY BABY!!!!
  • Dante_Cubit 20 Sep 2012 18:05:29 1,928 posts
    Seen 5 days ago
    Registered 7 years ago
    Two adults and two kids (4yo and 1yo) roughly 600-700 a month plus booze (30 ish a week)... We eat pretty well cooking virtually everything from scratch.

    I personally spend about 7-8 a day on breakfast, lunch and coffee. Can't speak for my wife...
  • Deleted user 20 September 2012 19:09:05
    RedSparrows wrote:
    My old housemates used to go through Waitrose bins. We got loads of stuff.

    I just don't have the guts to do it myself.
    When they were living in squalor, my mates stopped buying toilet paper and instead went to McDonalds every week, went to the toilets, opened up the holders in the cubicle and shoved those mammoth rolls of the worst paper in the world in their backpacks.

    Those things were like wafers of sandpaper.
  • nickthegun 20 Sep 2012 19:12:22 60,617 posts
    Seen 2 hours ago
    Registered 9 years ago
    My old housemate used to do that from the pub he worked in. Nothing says class like a roll of toilet paper in your bathroom the size of a spare wheel.

    ---------------------------------------------------------
    My man gives real loving that's why I call him Killer
    He's not a wham-bam-thank-you-ma'am, he's a thriller

  • DodgyPast 20 Sep 2012 19:32:54 8,503 posts
    Seen 16 minutes ago
    Registered 9 years ago
    About 200 quid a month for a couple.

    Have food delivered to the apartment most nights from the condo restaurants with some pineapple and watermelon to finish off, through try to cook steak or pasta at least once a week. Other half cooks cheap weird Thai stuff for herself from time to time.

    We could eat as well for a lot cheaper if we cooked ( four quid for a kilo of decent mince and less than a tenner for a kilo of sirloin, veggies for buttons ) but we both work hard and we're still saving 2-400 quid a month for our house buying fund.
  • mrpon 21 Sep 2012 06:11:43 29,244 posts
    Seen 2 minutes ago
    Registered 8 years ago
    Dirtbox wrote:
    I don't know why they don't just make a tube that the baby can shit through.
    Going tangental for a minute, did anyone see that Be Your Own Boss programme on the beeb the other week? It's basically Dragons Den with that Innocents smoothie guy.

    Anyway, one of the "entrepreneurs" ideas was a butt plug for your dog that moulded the shit on the way out ala playdoh stylee.

    My O_O face was immense.

    Edited by mrpon at 06:12:06 21-09-2012

    Give yourself 5 or gig, you're worth it.

  • mal 21 Sep 2012 07:25:36 22,727 posts
    Seen 13 hours ago
    Registered 13 years ago
    Was that real? I could have sworn I'd dreampt that section. o_O

    Cubby didn't know how to turn off sigs!

  • Page

    of 4 First / Last

Log in or register to reply